Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Praca socjalna
Wydział Filozoficzny
Dostępne programy
studia I stopnia
nie są prowadzone
studia II stopnia
forma: studia stacjonarne
język studiów: polski
profil studiów: ogólnoakademicki
czas trwania: 2 lata (4 semestry)
tytuł zawodowy: magister
dyscyplina wiodąca: nauki socjologiczne
Opis studiów
Instytut Socjologii posiada ponad 30-letnie doświadczenie w nauczaniu pracy socjalnej – początkowo jako pierwszej w kraju specjalności w ramach studiów socjologicznych, a od 2014 roku jako samodzielnych studiów magisterskich. Studia te oferują szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu współczesnych metod pracy socjalnej, planowania, organizacji i ewaluacji działań pomocowych. Program studiów otrzymał pozytywną opinię Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; obejmuje przedmioty w ramach modułu wiedza ogólna oraz czterech bloków specjalistycznych: dziecko i rodzina, zdrowie psychiczne i uzależnienia, społeczność lokalna i sprawiedliwość społeczna, starzenie i międzypokoleniowa równość. W ramach zajęć studenci i studentki poznają różnorodne podejścia i metody współczesnej pracy socjalnej (m.in. streetworking, praca socjalna skoncentrowana na rozwiązaniach, action research oraz uczą się przez doświadczenie, realizując projekty grupowe dla konkretnych instytucji (np. Stowarzyszenie SIEMACHA, Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL, Stowarzyszenie MONAR).
👉 Przeczytaj, dlaczego warto studiować pracę socjalną na UJ
Informacje o Wydziale
Wydział Filozoficzny jest jednym z najstarszych wydziałów na naszej uczelni, ponieważ powstał w 1364 roku. Posiada kategorię A+ nadaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kierunki studiów prowadzone na Wydziale od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach opracowywanych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy", uzdolnieni studenci Wydziału rokrocznie zasilają grono laureatów prestiżowego programu Diamentowy Grant oraz odnoszą sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach. Wydział Filozoficzny to miejsce, gdzie człowiek stawiany jest w centrum zainteresowań badawczych. W trakcie studiów można poznać siebie, innych ludzi, różnorodne kultury i religie, a także zrozumieć świat, jednostkę i społeczeństwo.
Wydział składa się z 5 instytutów: Filozofii, Pedagogiki, Psychologii, Religioznawstwa i Socjologii oraz Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji. Zajęcia prowadzone są w Instytucie Socjologii, który jest centrum krakowskiej socjologii i jednym z najważniejszych ośrodków naukowych w kraju w tej dziedzinie. Działalność naukowa i edukacyjna Instytutu jest odbiciem zarówno bogatej tradycji, jak i obecnych, zróżnicowanych zainteresowań badawczych jego pracowników i pracowniczek oraz doktorantów i doktorantek. Dzieje krakowskiej socjologii uniwersyteckiej sięgają końca dziewiętnastego wieku.
Jedna z kluczowych właściwości Instytutu jest udział jego pracowników i pracownic oraz studentów i studentek w ogólnopolskiej oraz światowej współpracy naukowej i dydaktycznej. Realizujemy ważne i aktualne projekty badawcze i naukowe, nasi pracownicy i pracownice oraz doktoranci i doktorantki są autor(k)ami i współautor(k)ami licznych publikacji wydawanych w uznanych czasopismach i wydawnictwach. Instytut Socjologii UJ to jednostka, która współpracuje nie tylko z innymi ośrodkami badawczymi i naukowymi w Polsce i na świecie, ale także z organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, firmami i mediami. Działalność ekspercka, analizy, raporty... - formy tej współpracy są różne! Instytut dysponuje dwiema dobrze wyposażonymi pracowniami komputerowymi, w których odbywają się warsztaty analizy danych, a także specjalistyczną fokusownią (pracownią do prowadzenia, rejestrowania i analizowania wywiadów grupowych).
👉 Dlaczego warto studiować w Instytucie Socjologii UJ?
Rankingi, wyróżnienia, akredytacje
- Kategoria A+ dla Wydziału nadana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Przejdź do filmu
Program studiów
W programie studiów znajdziesz informacje o tym, na jakie przedmioty będziesz uczęszczać, studiując na tym kierunku. Program mówi o tym, jakie przedmioty są przewidziane w poszczególnych semestrach studiów, które są obowiązkowe, które należą do grupy przedmiotów do wyboru (tzw. przedmiotów fakultatywnych), które z nich kończą się egzaminem, a które nie. Każdy przedmiot ma w takim programie studiów swój sylabus, czyli opis, czego w ramach tego przedmiotu uczą się studenci i studentki.
Sprawy studenckie
- Nie tylko nauka!
- Akademiki
- Stypendia
- Kalendarz akademicki
- Programy wymiany
- Akademicki Związek Sportowy
- Samorząd Studentów UJ
- Bezpieczny student
- Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji
- Centrum Dostępności
Dział Spraw Studenckich
Centrum Wsparcia Dydaktyki
studiuje.uj.edu.pl
studenckie@uj.edu.pl
ul. Czapskich 4, 31-110 Kraków
Dział Spraw Stypendialnych
Centrum Wsparcia Dydaktyki
stypendia.uj.edu.pl
stypendia@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Życie studenckie
Studia to nie tylko nauka i uczestnictwo w wykładach lub ćwiczeniach, ale również okazja do rozwijania pasji i zainteresowań. Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa prężnie wiele kół naukowych i organizacji studenckich, zarówno tych wydziałowych, jak i ogólnouniwersyteckich, które umożliwią aktywne spędzanie wolnego czasu, poszerzenie wiedzy, rozwijanie talentów, udział w ciekawych, nieszablonowych projektach, wyjazdy badawcze i integracyjne, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz poznanie nowych ludzi poza salą wykładową. Przy Wydziale Filozoficznym działają liczne studenckie koła naukowe m. in. Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej oraz grupa edukacyjno-dyskusyjna "On-line on-Soul", którą tworzą studentki pracy socjalnej w Instytucie Socjologii UJ. Instytut umożliwia publikowanie artykułów w renomowanym czasopiśmie Zeszyty Pracy Socjalnej.
Wszystkie osoby zainteresowane międzynarodowym wymiarem studiowania, mogą korzystać z możliwości, jakie oferują m.in. program Erasmus+, Utrecht Network, udział w wymianie bilateralnej czy uniwersytet europejski Una Europa, mogą również wziąć udział w wymianie krajowej w ramach programu MOST.
Więcej niż studiowanie
- Studenci w działaniu!
- Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej
- KlimatUJ – akademicki ruch społeczny na rzecz sprawiedliwości klimatycznej
- Grupa edukacyjno-dyskusyjna "On-line on-Soul"
- Samorząd Studentów Wydziału Filozoficznego
Przejdź do filmu
Wszystko o rekrutacji
- Statystyki i progi
- Rekrutacja: studia I stopnia i jednolite magisterskie
- Rekrutacja: studia II stopnia
- Rekrutacja dla cudzoziemców
- Internetowa Rekrutacja Kandydatów
Dział Rekrutacji na Studia
Centrum Wsparcia Dydaktyki
rekrutacja.uj.edu.pl
rekrutacja@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim jest prowadzona elektronicznie w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów: irk.uj.edu.pl. Za rekrutację na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim odpowiada Dział Rekrutacji na Studia. Jeśli masz pytania związane z rekrutacją, skontaktuj się z Działem bezpośrednio lub odwiedź strony: rekrutacja.uj.edu.pl i irk.uj.edu.pl.
Szczegółowe informacje o rekrutacji na ten kierunek studiów, w tym informacje o sposobie obliczania wyniku (np. lista branych pod uwagę wyników matury w przypadku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, czy oceny ze studiów brane pod uwagę w przypadku studiów II stopnia), o wysokości opłat – rekrutacyjnej i za studia (jeśli studia są płatne), terminy oraz lista wymaganych dokumentów znajdują się w serwisie rekrutacyjnym IRK: irk.uj.edu.pl
Przeniesienie lub zmiana kierunku
Przeniesienie z innej uczelni, w tym także zagranicznej, lub zmiana kierunku studiów w ramach Uniwersytetu możliwe są, za zgodą dziekana: po ukończeniu pierwszego roku studiów i spełnieniu dodatkowych warunków określonych przez radę wydziału. W sprawie przeniesienia należy kontaktować się bezpośrednio z jednostką prowadzącą dane studia.
Zobacz również
- Oferty pracy dla studentów i studentek
- Oferty praktyk
- Doradztwo zawodowe
- Wsparcie mentoringowe
- Alumni UJ
Biuro Karier
Centrum Wsparcia Dydaktyki
biurokarier.uj.edu.pl
kariery@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Absolwenci i absolwentki
Współcześnie zmienia się podejście do pomocy społecznej (profesjonalizacja, podejście aktywizujące). Zmiana ta jest odpowiedzią na nowe wyzwania i wciąż pojawiające się problemy społeczne. W związku z tym dobrze wykształceni i kompetentni specjaliści z zakresu pracy socjalnej są niezbędni na rynku pracy w Unii Europejskiej oraz w Polsce.
Praktyki zawodowe są częścią studiów w Instytucie Socjologii UJ. W ramach zajęć studenci i studentki poznają różnorodne podejścia i metody współczesnej pracy socjalnej (m.in. streetworking, praca socjalna skoncentrowana na rozwiązaniach, action research), uczą się przez doświadczenie, realizując projekty grupowe dla konkretnych instytucji (np. Stowarzyszenie SIEMACHA, Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL, Stowarzyszenie MONAR). Absolwenci/absolwentki pracy socjalnej uzyskują uprawnienia wykonywania zawodu pracownika socjalnego, mogą znaleźć pracę:
- jako animatorzy wspólnot lokalnych, doradcy rodzinni, specjaliści od life coachingu
- w firmach - działach HR i działach odpowiedzialnych za CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu)
- w organizacjach pozarządowych i instytucjach samorządowych
- w instytucjach promocji i ochrony zdrowia (także zdrowia psychicznego)
- w instytucjach pracujących z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi, osobami z niepełnosprawnościami
- w instytucjach pomocy społecznej, placówkach socjalizacyjnych, resocjalizacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach terapii uzależnień
Możliwości dalszej edukacji
- Szkoła Doktorska, np. Szkoła Doktorska Nauk Społecznych
- Studia podyplomowe, np. studia podyplomowe Wydziału Filozoficznego
- Studia II stopnia
Kontakt
Studia prowadzone są w Instytucie Socjologii, który jest jednostką wchodzącą w skład Wydziału Filozoficznego. Instytut ma swoją siedzibę w centrum Krakowa. Z pytaniami dotyczącymi studiów możesz się zwrócić tu:
ul. Grodzka 52
31-044 Kraków
Telefon: (+48) 12 422 21 29
socjologia.uj.edu.pl
phils.uj.edu.pl