Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Przekładoznawstwo literacko-kulturowe
Wydział Polonistyki
Dostępne programy
studia I stopnia
nie są prowadzone
studia II stopnia
forma: studia stacjonarne
język studiów: polski
profil studiów: ogólnoakademicki
czas trwania: 2 lata (4 semestry)
tytuł zawodowy: magister
dyscyplina wiodąca: literaturoznawstwo
Opis studiów
Studia na kierunku przekładoznawstwo literacko-kulturowe oferują specjalistyczne opcje przekładoznawcze oraz możliwość udziału w zajęciach wybranych z szerokiej oferty Wydziału Polonistyki, m. in. antropologicznych, kulturoznawczych, edytorskich, komparatystycznych i perfomatycznych. Wśród najważniejszych przedmiotów znajdują się: Introduction to Translation Studies, polska literatura nowoczesna XX i XXI wieku, stylistyka praktyczna i kultura języka, warsztaty i projekty przekładowe, doskonalenie językowe na poziomie C1 i C2. Unikatową cechą kierunku jest jego międzywydziałowy charakter. Każdy student realizuje przedmioty przekładoznawcze i polonistyczne na Wydziale Polonistyki, a równocześnie wybiera część zajęć z oferty Wydziału Filologicznego. W każdym semestrze studenci biorą udział w warsztatach przekładowych, na drugim roku realizują też zespołowy oraz indywidualny projekt przekładowy. Wśród prowadzących zajęcia na kierunku przekładoznawstwo literacko-kulturowe jest wielu nagradzanych tłumaczy literatury.
👉 Dowiedź się więcej na temat kierunku przekładoznawstwo literacko-kulturowe
Informacje o Wydziale
Wydział Polonistyki posiada kategorię A nadaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2018 roku dwie studentki Wydziału Polonistyki zostały uhonorowane w konkursie Studencki Nobel, w którym wybierani są najlepsi polscy studenci, a uzdolnieni studenci Wydziału rokrocznie zasilają grono laureatów prestiżowego programu Diamentowy Grant. Studia na Wydziale Polonistyki dają niepowtarzalną szansę indywidualnego rozwoju pod okiem mistrzów współczesnej humanistyki. Wydział od lat współpracuje z instytucjami życia kulturalnego i artystycznego, przede wszystkim Krakowa i Małopolski. Studenci angażują się w działania Krakowskiego Biura Festiwalowego, krakowskich teatrów, domów kultury i muzeów, z inicjatywy Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ organizowany jest Miesiąc Języka Ojczystego – cykliczny projekt, który obejmuje kilka wydarzeń: m.in. Dyktando Krakowskie, konkursy na reklamę, komentarz i gadkę oraz warsztaty językoznawcze w szkołach. Poszczególne kierunki studiów, realizując program praktyk, współpracują z przedsiębiorstwami z sektora medialnego – Wydział posiada podpisane umowy z wydawnictwami, portalami internetowymi i czasopismami, prowadzi edycję 12 prestiżowych wydawnictw oraz 7 czasopism naukowych.
W skład Wydziału Polonistyki UJ wchodzi 17 katedr oraz m. in. Instytut Glottodydaktyki Polonistycznej oraz Szkoła Języka i Kultury Polskiej. Kandydaci wybierający ten kierunek studiują na Wydziale Polonistyki oraz w wybranych instytutach Wydziału Filologicznego, gdzie realizują przedmioty z zakresu praktycznej nauki wybranego przez siebie języka obcego oraz jego literatury i kultury.
Rankingi, wyróżnienia, akredytacje
- Kategoria A dla Wydziału nadana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Przejdź do filmu
Program studiów
W programie studiów znajdziesz informacje o tym, na jakie przedmioty będziesz uczęszczać, studiując na tym kierunku. Program mówi o tym, jakie przedmioty są przewidziane w poszczególnych semestrach studiów, które są obowiązkowe, które należą do grupy przedmiotów do wyboru (tzw. przedmiotów fakultatywnych), które z nich kończą się egzaminem, a które nie. Każdy przedmiot ma w takim programie studiów swój sylabus, czyli opis, czego w ramach tego przedmiotu uczą się studenci i studentki.
Sprawy studenckie
- Nie tylko nauka!
- Akademiki
- Stypendia
- Kalendarz akademicki
- Programy wymiany
- Akademicki Związek Sportowy
- Samorząd Studentów UJ
- Bezpieczny student
- Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji
- Dział ds. Osób Niepełnosprawnych
Dział Spraw Studenckich
Centrum Wsparcia Dydaktyki
studiuje.uj.edu.pl
studenckie@uj.edu.pl
ul. Czapskich 4, 31-110 Kraków
Dział Spraw Stypendialnych
Centrum Wsparcia Dydaktyki
stypendia.uj.edu.pl
stypendia@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Życie studenckie
Studia to nie tylko nauka i uczestnictwo w wykładach lub ćwiczeniach, ale również okazja do rozwijania pasji i zainteresowań. Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa prężnie wiele kół naukowych i organizacji studenckich, zarówno tych wydziałowych, jak i ogólnouniwersyteckich, które umożliwią aktywne spędzanie wolnego czasu, poszerzenie wiedzy, rozwijanie talentów, udział w ciekawych, nieszablonowych projektach, wyjazdy badawcze i integracyjne, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz poznanie nowych ludzi poza salą wykładową. Przy Wydział Polonistyki działa kilka kół naukowych, m. in. Międzywydziałowe Koło Naukowe Przekładoznawców UJ „WKoło Tłumaczeń”.
Wszystkie osoby zainteresowane międzynarodowym wymiarem studiowania, mogą korzystać z możliwości, jakie oferują m.in. program Erasmus+, Utrecht Network, udział w wymianie bilateralnej czy uniwersytet europejski Una Europa, mogą również wziąć udział w wymianie krajowej w ramach programu MOST.
Więcej niż studiowanie
- Koła naukowe Wydziału Polonistyki
- Międzywydziałowe Koło Naukowe Przekładoznawców UJ „WKoło Tłumaczeń”
- Seria wydawnicza "Translatio"
- Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki
Przejdź do filmu
Wszystko o rekrutacji
- Statystyki i progi
- Rekrutacja: studia I stopnia i jednolite magisterskie
- Rekrutacja: studia II stopnia
- Rekrutacja dla cudzoziemców
- Internetowa Rekrutacja Kandydatów
Dział Rekrutacji na Studia
Centrum Wsparcia Dydaktyki
rekrutacja.uj.edu.pl
rekrutacja@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim jest prowadzona elektronicznie w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów: irk.uj.edu.pl. Za rekrutację na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim odpowiada Dział Rekrutacji na Studia. Jeśli masz pytania związane z rekrutacją, skontaktuj się z Działem bezpośrednio lub odwiedź strony: rekrutacja.uj.edu.pl i irk.uj.edu.pl.
Szczegółowe informacje o rekrutacji na ten kierunek studiów, w tym informacje o sposobie obliczania wyniku (np. lista branych pod uwagę wyników matury w przypadku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, czy oceny ze studiów brane pod uwagę w przypadku studiów II stopnia), o wysokości opłat – rekrutacyjnej i za studia (jeśli studia są płatne), terminy oraz lista wymaganych dokumentów znajdują się w serwisie rekrutacyjnym IRK: irk.uj.edu.pl
Przeniesienie lub zmiana kierunku
Przeniesienie z innej uczelni, w tym także zagranicznej, lub zmiana kierunku studiów w ramach Uniwersytetu możliwe są, za zgodą dziekana: po ukończeniu pierwszego roku studiów i spełnieniu dodatkowych warunków określonych przez radę wydziału. W sprawie przeniesienia należy kontaktować się bezpośrednio z jednostką prowadzącą dane studia.
Zobacz również
- Oferty pracy dla studentów i studentek
- Oferty praktyk
- Doradztwo zawodowe
- Wsparcie mentoringowe
- Alumni UJ
Biuro Karier
Centrum Wsparcia Dydaktyki
biurokarier.uj.edu.pl
kariery@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Absolwenci i absolwentki
W Polsce niemal 50% tytułów ukazujących się na rynku wydawniczym to teksty tłumaczone. Dbałość o ich jakość jest ambicją i misją wielu wydawców. Rynek wydawniczy potrzebuje wykształconych i dobrze przygotowanych fachowców, czego dowodzą także dalsze losy absolwentów kierunku przekładoznawstwo literacko-kulturowe. Także instytucje kultury, redakcje czasopism kulturalnych, w tym elektronicznych, są chłonnym rynkiem pracy dla wykształconych tłumaczy-polonistów, którzy będą w stanie kompleksowo zadbać o wysoką jakość usług lingwistycznych, a zwłaszcza przekładowych. W ośrodkach takich jak Kraków, gdzie istnieje wiele instytucji kultury, zapotrzebowanie na tłumaczy mających wysokie kompetencje literaturoznawcze i kulturoznawcze jest duże. Wieloletnia współpraca Wydziału Polonistyki z tymi instytucjami, jak również liczba byłych studentów wśród ich pracowników, jest tego najlepszym dowodem. Dzięki włączeniu do programu projektów badawczych i przekładowych, przed studentami i studentkami otwiera się możliwość prowadzenia nowatorskich badań naukowych (także w zespołach międzynarodowych) oraz zdobywania kompetencji zawodowych pod okiem doświadczonych teoretyków i praktyków przekładu.
Możliwości dalszej edukacji
- Szkoła Doktorska, np. Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych
- Studia podyplomowe, np. studia podyplomowe Wydziału Polonistyki
- Studia II stopnia
Kontakt
Studia prowadzone są na Wydziale Polonistyki, który swoją siedzibę ma w samym centrum Krakowa. Z pytaniami dotyczącymi studiów możesz się zwrócić tu:
ul. Gołębia 16, pokój 44
31-007 Kraków
Telefon: (+48) 12 663 12 62
www.przekladoznawstwo.polonistyka.uj.edu.pl
polonistyka.uj.edu.pl