Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Pedagogika specjalna
Wydział Filozoficzny
Dostępne programy
jednolite studia magisterskie
forma: studia stacjonarne
język studiów: polski
profil studiów: ogólnoakademicki
czas trwania: 5 lat (10 semestrów)
tytuł zawodowy: magister
dyscyplina wiodąca: pedagogika
Opis studiów
Studia pedagogiczne poszerzają horyzonty, pogłębiają świadomość siebie i uczą relacji z drugim człowiekiem. Łączą wiedzę z czterech dziedzin: pedagogiki, psychologii, socjologii i filozofii. Pedagogika specjalna wychodzi naprzeciw dwóm zasadniczym potrzebom: potrzebie rynku pracy oraz konieczności podniesienia jakości kształcenia studentów przygotowanych do pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Kształcenie skupia się na siedmiu obszarach: kształcenia ogólnego, przygotowania psychologiczno-pedagogicznego, kształcenia kierunkowego, edukacji włączającej, przygotowania specjalizacyjnego oraz modułów wsparcia (m.in. komunikacji i emisji głosu), a także modułu dyplomowania dot. metodologii badań.
Doradztwo Pedagogiczne działające przy Instytucie zapewnia studentom wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, prawne, konsultacje mediacyjne. Pomaga sprostać wyzwaniom edukacyjnym i zawodowym oraz odnaleźć się w trudnych (nowych) sytuacjach życiowych.
▶️ Posłuchaj dlaczego warto studiować na kierunku pedagogika specjalna na Uniwersytecie Jagiellońskim
Informacje o Wydziale
Wydział Filozoficzny jest jednym z najstarszych wydziałów na naszej uczelni, ponieważ powstał w 1364 roku. Posiada kategorię A+ nadaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kierunki studiów prowadzone na Wydziale od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach opracowywanych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy", uzdolnieni studenci Wydziału rokrocznie zasilają grono laureatów prestiżowego programu Diamentowy Grant oraz odnoszą sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach. Wydział Filozoficzny to miejsce, gdzie człowiek stawiany jest w centrum zainteresowań badawczych. W trakcie studiów można poznać siebie, innych ludzi, różnorodne kultury i religie, a także zrozumieć świat, jednostkę i społeczeństwo.
Wydział składa się z 5 instytutów: Filozofii, Pedagogiki, Psychologii, Religioznawstwa i Socjologii oraz Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji. Zajęcia na kierunku pedagogika specjalna są prowadzone w Instytucie Pedagogiki, którego siedziba główna znajduje się przy ulicy Batorego 12 w willi "Pod Stańczykiem". Instytut Pedagogiki UJ współpracuje z instytucjami kultury i nauki m. in. z Centrum Badań nad Historią Idei, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz z ośrodkami naukowymi i edukacyjnymi z kraju i zagranicy. Przy Instytucie działa Pracownia Diagnoz Pedagogicznych, w której osoby studiujące mogą zapoznać się ze zgromadzoną bazą testów, przejrzeć wybrane przez siebie narzędzia, wypożyczyć podręczniki do testów, skonsultować dobór narzędzia do projektu badawczego, a także ustalić warunki prawne i finansowe korzystania z wybranego narzędzia. Biblioteka Instytutu Pedagogiki należy do najlepiej wyposażonych w Polsce bibliotek instytutowych.
👉 Przeczytaj dlaczego warto studiować w Instytucie Pedagogiki
👉 Poznaj historię Instytutu Pedagogiki
Rankingi, wyróżnienia, akredytacje
- 1. miejsce w 2022 roku i 3. miejsce w 2021 roku w Rankingu Kierunków Studiów "Perspektywy"
- Kategoria A+ dla Wydziału nadana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Program studiów
W programie studiów znajdziesz informacje o tym, na jakie przedmioty będziesz uczęszczać, studiując na tym kierunku. Program mówi o tym, jakie przedmioty są przewidziane w poszczególnych semestrach studiów, które są obowiązkowe, które należą do grupy przedmiotów do wyboru (tzw. przedmiotów fakultatywnych), które z nich kończą się egzaminem, a które nie. Każdy przedmiot ma w takim programie studiów swój sylabus, czyli opis, czego w ramach tego przedmiotu uczą się studenci i studentki.
Sprawy studenckie
- Nie tylko nauka!
- Akademiki
- Stypendia
- Kalendarz akademicki
- Programy wymiany
- Akademicki Związek Sportowy
- Samorząd Studentów UJ
- Bezpieczny student
- Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji
- Dział ds. Osób Niepełnosprawnych
Dział Spraw Studenckich
Centrum Wsparcia Dydaktyki
studiuje.uj.edu.pl
studenckie@uj.edu.pl
ul. Czapskich 4, 31-110 Kraków
Dział Spraw Stypendialnych
Centrum Wsparcia Dydaktyki
stypendia.uj.edu.pl
stypendia@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Życie studenckie
Studia to nie tylko nauka i uczestnictwo w wykładach lub ćwiczeniach, ale również okazja do rozwijania pasji i zainteresowań. Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa prężnie wiele kół naukowych i organizacji studenckich, zarówno tych wydziałowych, jak i ogólnouniwersyteckich, które umożliwią aktywne spędzanie wolnego czasu, poszerzenie wiedzy, rozwijanie talentów, udział w ciekawych, nieszablonowych projektach, wyjazdy badawcze i integracyjne, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz poznanie nowych ludzi poza salą wykładową. Przy Wydziale Filozoficznym działają liczne studenckie koła naukowe m. in. Koło Naukowe Pedagogów Opiekunów, Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych oraz Koło Naukowe Animatorów Kultury.
Wszystkie osoby zainteresowane międzynarodowym wymiarem studiowania, mogą korzystać z możliwości, jakie oferują m.in. program Erasmus+, Utrecht Network, udział w wymianie bilateralnej czy uniwersytet europejski Una Europa, mogą również wziąć udział w wymianie krajowej w ramach programu MOST.
Więcej niż studiowanie
- Koło Naukowe Pedagogów Opiekunów
- Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych
- Koło Naukowe Animatorów Kultury
- Samorząd Studentów Wydziału Filozoficznego
Co mówią nasi wykładowcy i wykładowczynie
Przejdź do filmu
Wszystko o rekrutacji
- Statystyki i progi
- Rekrutacja: studia I stopnia i jednolite magisterskie
- Rekrutacja: studia II stopnia
- Rekrutacja dla cudzoziemców
- Internetowa Rekrutacja Kandydatów
Dział Rekrutacji na Studia
Centrum Wsparcia Dydaktyki
rekrutacja.uj.edu.pl
rekrutacja@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim jest prowadzona elektronicznie w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów: irk.uj.edu.pl. Za rekrutację na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim odpowiada Dział Rekrutacji na Studia. Jeśli masz pytania związane z rekrutacją, skontaktuj się z Działem bezpośrednio lub odwiedź strony: rekrutacja.uj.edu.pl i irk.uj.edu.pl.
Szczegółowe informacje o rekrutacji na ten kierunek studiów, w tym informacje o sposobie obliczania wyniku (np. lista branych pod uwagę wyników matury w przypadku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, czy oceny ze studiów brane pod uwagę w przypadku studiów II stopnia), o wysokości opłat – rekrutacyjnej i za studia (jeśli studia są płatne), terminy oraz lista wymaganych dokumentów znajdują się w serwisie rekrutacyjnym IRK: irk.uj.edu.pl
Przeniesienie lub zmiana kierunku
Przeniesienie z innej uczelni, w tym także zagranicznej, lub zmiana kierunku studiów w ramach Uniwersytetu możliwe są, za zgodą dziekana: po ukończeniu pierwszego roku studiów i spełnieniu dodatkowych warunków określonych przez radę wydziału. W sprawie przeniesienia należy kontaktować się bezpośrednio z jednostką prowadzącą dane studia.
Zobacz również
- Oferty pracy dla studentów i studentek
- Oferty praktyk
- Doradztwo zawodowe
- Wsparcie mentoringowe
- Alumni UJ
Biuro Karier
Centrum Wsparcia Dydaktyki
biurokarier.uj.edu.pl
kariery@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Absolwenci i absolwentki
Studia na kierunku pedagogika specjalna przygotowują do profesjonalnego pełnienia roli zawodowej pedagoga, w którą wpisana jest umiejętność rozwiązywania problemów wychowawczych oraz udzielania pedagogicznego wsparcia w różnych środowiskach wychowawczych z wykorzystaniem adekwatnych strategii wychowawczych oraz metod i form podejmowanych działań.
Studenckie praktyki pedagogiczne i zawodowe stanowią integralną część kształcenia studentów w Instytucie, są odbywane w formie hospitacji oraz praktyki asystenckiej (hospitacyjno-asystencka – placówki resocjalizacyjne oraz asystencka – placówki specjalne) i przygotowują studentów do pracy w przyszłym zawodzie. Absolwent może podjąć pracę w roli zawodowej nauczyciela / wychowawcy przygotowanego do pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi między innymi w: szkołach ogólnodostępnych; integracyjnych i specjalnych; ochotniczych hufcach pracy; warsztatach terapii zajęciowych, placówkach wsparcia dziennego; świetlicach socjoterapeutycznych; ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych; poradniach specjalistycznych; poradniach psychologiczno-pedagogicznych; interwencyjnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych; młodzieżowych ośrodkach socjoterapii; młodzieżowych ośrodkach wychowawczych; policyjnych izbach dziecka, jak również w schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych. Ukończenie studiów daje również możliwość starania się o pracę w kuratorskiej służbie sądowej, w szczególności w pracy z rodziną i nieletnimi.
Możliwości dalszej edukacji
- Szkoła Doktorska, np. Szkoła Doktorska Nauk Społecznych
- Studia podyplomowe, np. studia podyplomowe Wydziału Filozoficznego
- Studia II stopnia
Uniwersytet bliżej Was
- Centrum Edukacji Przyrodniczej
- Instytut Konfucjusza
- Biblioteka Jagiellońska
- Muzeum Anatomii Collegium Medicum
Centrum Promocji i Komunikacji UJ
Oferta dla szkół
W związku z obecną sytuacją pandemiczną część wydarzeń zarówno wydziałowych, jak i uniwersyteckich może być odwołana lub prowadzona w innej niż opisana poniżej formie – sprawdź aktualne informacje na stronie organizatora.
Zapraszamy wszystkie szkoły na cykl spotkań "Uniwersytet Bliżej Was – wycieczki na Uniwersytet Jagielloński". Celem spotkań w ramach wycieczek jest zapoznanie uczniów z historią naszej Uczelni poprzez bogatą ofertą edukacyjną (wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne itd.). Aktualny program wydarzenia dostępny jest na stronie organizatora – Centrum Promocji i Komunikacji UJ.
Biblioteka Jagiellońska umożliwia zwiedzanie starej i nowej części budynku. Program wycieczki zawiera m. in. prezentacje informacji na temat historii Biblioteki i samego budynku oraz zwiedzanie Oddziału Magazynów. Na ofertę Collegium Maius składają się lekcje "Tropem nauki" i "Tropem historii i sztuki" oraz zajęcia online, które mają charakter interaktywny. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą edukacyjną: Ogrodu Botanicznego, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Instytutu Konfucjusza oraz Muzeum Anatomii CM UJ.
Kontakt
Studia prowadzone są w Instytucie Pedagogiki, który jest jednostką wchodzącą w skład Wydziału Filozoficznego. Instytut ma swoją siedzibę w centrum Krakowa. Z pytaniami dotyczącymi studiów możesz się zwrócić tu:
ul. Batorego 12
31-135 Kraków
Telefon: (+48) 12 634 15 48 12, 634 03 93
pedagogika.uj.edu.pl
phils.uj.edu.pl