Chemia zrównoważonego rozwoju
Jedną z nowości w rekrutacji na rok akademickim 2022/23 są studia II stopnia chemia zrównoważonego rozwoju oferowane przez Wydział Chemii UJ.
Kształcenie na kierunku chemia zrównoważonego rozwoju zapewnia zdobycie rzetelnej wiedzy w zakresie nauk chemicznych, ukierunkowanej na zagadnienia dotyczące szeroko pojętej chemii środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji w zakresie nowoczesnych technologii proekologicznych.
W programie studiów główny nacisk położono na wykształcenie umiejętności praktycznego zastosowania zdobytych wiedzy i kompetencji. W kontekście dużego zapotrzebowania na specjalistów wdrażających nową politykę środowiskową w Polsce przewidywać można, że absolwenci tego kierunku będą w kolejnych latach pożądanymi na rynku pracy ekspertami.
Twórcze pisanie
Kolejna z debiutujących w tym roku propozycji to kierunek twórcze pisanie. Są to studia II stopnia, które od października będzie można podjąć na Wydziale Polonistyki.
Studia na kierunku twórcze pisanie – zgodnie ze swoją nazwą – uczą przede wszystkim posługiwania się literackim językiem polskim w tworzeniu tekstów artystycznych i użytkowych. W trakcie kształcenia studenci nauczą się korzystania z różnych form literackich, właściwego stosowania narzędzi z zakresu poetyki, retoryki i kompozycji tekstu artystycznego, a także organizacji pracy pisarza i pisarki oraz świadomości społecznych i psychologicznych aspektów funkcjonowania tekstu.
Twórcze pisanie to studia doskonale wpisujące się w potrzeby branży kreatywnej i szeroko pojętej humanistyki. Wiedza i kompetencje zdobyte podczas zajęć realizowanych na tym kierunku pozwolą absolwentom na podjęcie pracy m.in. w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach, stacjach radiowych i telewizyjnych, a także w agencjach reklamowych.
Studia polskie dla cudzoziemców
Wydział Polonistyki przygotował także propozycję adresowaną głównie do kandydatów z zagranicy, mianowicie studia polskie dla cudzoziemców.
Są to unikalne w skali całego kraju studia I stopnia, które dają cudzoziemcom szansę na nauczenie się języka polskiego, ale także na poznanie literatury, historii i kultury naszego kraju. Oferta ta jest wyrazem otwarcia Uniwersytetu Jagiellońskiego na wielowątkowy dialog pomiędzy Polską a społeczeństwami innych krajów i kontynentów.
Ukończenie tych studiów daje przygotowanie potrzebne do pracy jako nauczyciel języka polskiego jako obcego, tłumacz, a także w miejscach takich jak instytucje kultury oraz w wielu sektorach gospodarki, również rynków zagranicznych, gdzie potrzebni są pracownicy ze znajomością języka polskiego.
Studia strategiczne nad Azją
Na absolwentów studiów I stopnia czeka w ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego kolejna nowość – studia strategiczne nad Azją. Są to stacjonarne studia II stopnia oferowane przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
Realizacja programu tego kierunku pozwoli na wykształcenie specjalistów z zakresu stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej, dodatkowo mogących się pochwalić znajomością jednego z języków orientalnych – arabskiego, chińskiego, japońskiego albo koreańskiego.
Absolwenci i absolwentki kierunku zatrudnienia będą mogli szukać m.in. w firmach operujących na rynkach azjatyckich, ale także w państwowych instytucjach, dyplomacji, organizacjach międzynarodowych, wojsku oraz służbach specjalnych.
Laboratoria kultury współczesnej
Nowość w postaci kierunku laboratoria kultury współczesnej dla kandydatów/kandydatek chcących podjąć kształcenie na studiach II stopnia przygotował Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej.
Studenci i studentki, którzy podejmą kształcenie na tym kierunku – w ramach praktycznych ćwiczeń, zadań projektowych i warsztatów, we współpracy ze środowiskami pozaakademickimi – poznają tajniki tworzenia współczesnej kultury i subkultur. Studia te stanowią połączenie zaawansowanej teorii z praktyką badawczą, będą na nich wykorzystywane eksperymentalne metody pracy, w tym specjalne narzędzia artystyczne i mają stanowić przygotowanie do krytycznego udziału w kulturze.
Ukończenie tych studiów daje przygotowanie potrzebne do pracy w organizacjach kultury i sztuki, m.in. w charakterze krytyków sztuki, kuratorów, animatorów życia wspólnotowego.
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Kolejną nowością w rekrutacji na rok akademickim 2022/23 jest zarządzanie w ochronie zdrowia. Są to studia II stopnia oferowane przez Wydział Nauk o Zdrowiu będący częścią Collegium Medicum UJ.
O unikalności tych studiów stanowi ich międzywydziałowość, skutkująca interdyscyplinarnością i całościowym podejściem do problemów natury organizacyjnej, zarządczej i ekonomicznej, występujących w ochronie zdrowia.
Ukończenie tych studiów daje przygotowanie potrzebne do pracy na pozamedycznych stanowiskach pracy w rozwijającym się sektorze ochrony zdrowia, w tym do kierowania, administrowania i koordynowania opieką zdrowotną w podmiotach leczniczych oraz jednostkach samorządu terytorialnego.