Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Biofizyka molekularna i komórkowa
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii
Dostępne programy
studia I stopnia
forma: studia stacjonarne
język studiów: polski
profil studiów: ogólnoakademicki
czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
tytuł zawodowy: licencjat
dyscyplina wiodąca: nauki biologiczne
studia II stopnia
forma: studia stacjonarne
język studiów: polski
profil studiów: ogólnoakademicki
czas trwania: 2 lata (4 semestry)
tytuł zawodowy: magister
dyscyplina wiodąca: nauki biologiczne
Opis studiów
Rozwój nauki sprawił, że wyjaśnienie różnych procesów zachodzących w przyrodzie ożywionej wymaga multidyscyplinarnego podejścia, w tym między innymi – sięgnięcia po pojęcia, narzędzia i metody dotychczas stosowane w fizyce. Biofizyka zajmuję się zjawiskami fizycznymi występującymi w organizmach na różnych poziomach organizacji biologicznej – od atomowej, poprzez cząsteczkową, komórkową, tkankową, po całe organizmy a nawet populacje.
Badania z zakresu biofizyki dotyczą szerokiego spektrum zagadnień, dla przykładu: mechanizmów przesyłania, interpretacji i koordynacji impulsów nerwowych; sposobów wychwytywania przez komórki roślinne światła słonecznego i wykorzystywania tej energii do tworzenia związków organicznych; procesu skurczu mięśni; przebiegu transportu wewnątrzkomórkowy; oddziaływania promieniowania X, gamma, cząstek elementarnych na tkanki.
Biofizyka molekularna i komórkowa (akronim BIOMiK) to nowoczesne, interdyscyplinarne studia zapewniające zdobycie wiedzy z zakresu zaawansowanych metod badania obiektów biologicznych, interpretacji i analizy danych, bioinformatyki, programowania, symulacji komputerowych i modelowania procesów biologicznych. To idealny wybór dla osób lubiących biologię i przedmioty ścisłe – matematykę i fizykę, stawiających pytania – jak i dlaczego, nie bojących się eksperymentowania.
👉 Dlaczego warto studiować biofizykę molekularną i komórkową na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ?
Informacje o Wydziale
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii jest jedną z najlepszych placówek naukowo-badawczych i dydaktycznych w Polsce. Badania prowadzone na WBBiB koncentrują się na procesach zachodzących na poziomie komórkowym, cząsteczkowym i atomowym w roślinach, zwierzętach, mikroorganizmach. W ramach swojej działalności wydział współpracuje z kilkudziesięcioma ośrodkami w Polsce i na całym świecie, a także realizuje projekty badawcze z przedsiębiorstwami z branży farmaceutycznej i biotechnologicznej.
Budynek WBBiB położony jest na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w południowo-zachodniej części Krakowa, w sąsiedztwie innych wydziałów przyrodniczych i ścisłych UJ. Wydział dysponuje doskonale wyposażonymi laboratoriami, pracowniami komputerowymi i nowoczesnym sprzętem, umożliwiającym zapoznanie studentów ze specjalistycznymi i zaawansowanymi technikami badawczymi. Do dyspozycji osób studiujących jest Biblioteka Nauk Przyrodniczych, która posiada wielodziedzinową kolekcję książek i czasopism z zakresu biochemii, biofizyki, biotechnologii, biologii, zoologii, geografii oraz nauk pokrewnych.
Programy studiów realizowane na Wydziale otrzymały szereg wyróżnień od krajowych instytucji zajmujących się oceną jakości edukacji.
👉 Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii – dlaczego warto u nas studiować?
Rankingi, wyróżnienia, akredytacje
- Status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w latach 2014-2018
- Kategoria A+ dla Wydziału nadana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Przejdź do filmu
Program studiów
W programie studiów znajdziesz informacje o tym, na jakie przedmioty będziesz uczęszczać, studiując na tym kierunku. Program mówi o tym, jakie przedmioty są przewidziane w poszczególnych semestrach studiów, które są obowiązkowe, które należą do grupy przedmiotów do wyboru (tzw. przedmiotów fakultatywnych), które z nich kończą się egzaminem, a które nie. Każdy przedmiot ma w takim programie studiów swój sylabus, czyli opis, czego w ramach tego przedmiotu uczą się studenci i studentki.
Sprawy studenckie
- Nie tylko nauka!
- Akademiki
- Stypendia
- Kalendarz akademicki
- Programy wymiany
- Akademicki Związek Sportowy
- Samorząd Studentów UJ
- Bezpieczny student
- Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji
- Centrum Dostępności
Dział Spraw Studenckich
Centrum Wsparcia Dydaktyki
studiuje.uj.edu.pl
studenckie@uj.edu.pl
ul. Czapskich 4, 31-110 Kraków
Dział Spraw Stypendialnych
Centrum Wsparcia Dydaktyki
stypendia.uj.edu.pl
stypendia@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Życie studenckie
Studia to nie tylko nauka i uczestnictwo w wykładach lub ćwiczeniach, ale również okazja do rozwijania pasji i zainteresowań. Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa prężnie wiele kół naukowych i organizacji studenckich, zarówno tych wydziałowych, jak i ogólnouniwersyteckich, które umożliwią aktywne spędzanie wolnego czasu, poszerzenie wiedzy, rozwijanie talentów, udział w ciekawych, nieszablonowych projektach, wyjazdy badawcze i integracyjne, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz poznanie nowych ludzi poza salą wykładową. Przy Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii działają cztery koła naukowe m. in. Koło Studentów Biofizyki „Nobel”.
Wszystkie osoby zainteresowane międzynarodowym wymiarem studiowania, mogą korzystać z możliwości, jakie oferują m.in. program Erasmus+, Utrecht Network, udział w wymianie bilateralnej czy uniwersytet europejski Una Europa, mogą również wziąć udział w wymianie krajowej w ramach programu MOST. Studenci/studentki studiów magisterskich dodatkowo mają możliwość ubiegania się o 11-miesięczny staż badawczy w ramach programu BioLab – The Visiting Research Graduate Traineeship, który oferowany jest przez cztery uczelnie w USA.
Więcej niż studiowanie
- Koło Studentów Biofizyki „Nobel"
- Koła naukowe działające przy Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii
- Staże naukowe w USA
- Samorząd Studentów Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii
Co mówią nasi studenci i studentki
Co mówią nasi wykładowcy i wykładowczynie
Dr hab. Martyna Elas
Biofizyk, kierownik kierunku BIOMiK, bada skuteczność terapii przeciwnowotworowych w eksperymentalnych modelach zwierzęcych, ze szczególnym uwzględnieniem fototerapii, radioterapii i terapii łączonych.
Czas studiów to ważny okres – nie tyle nabywania wiedzy – gdyż tę można zdobyć na wiele sposobów, na rozmaitych kursach, czy samodzielnie. Studiowanie na uniwersytecie, to raczej kształtowanie sposobu myślenia, poszerzanie horyzontów, nabieranie umiejętności weryfikowania informacji, prowadzenia dyskusji, stawiania pytań i rozwiązywania problemów. To miejsce spotkań z ludźmi i ideami. Czas na zdobycie intelektualnej samodzielności, dzięki której, po studiach absolwent potrafi się odnaleźć w różnych zawodowych sytuacjach.
Przejdź do filmu
Wszystko o rekrutacji
- Statystyki i progi
- Rekrutacja: studia I stopnia i jednolite magisterskie
- Rekrutacja: studia II stopnia
- Rekrutacja dla cudzoziemców
- Internetowa Rekrutacja Kandydatów
Dział Rekrutacji na Studia
Centrum Wsparcia Dydaktyki
rekrutacja.uj.edu.pl
rekrutacja@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim jest prowadzona elektronicznie w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów: irk.uj.edu.pl. Za rekrutację na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim odpowiada Dział Rekrutacji na Studia. Jeśli masz pytania związane z rekrutacją, skontaktuj się z Działem bezpośrednio lub odwiedź strony: rekrutacja.uj.edu.pl i irk.uj.edu.pl.
Szczegółowe informacje o rekrutacji na ten kierunek studiów, w tym informacje o sposobie obliczania wyniku (np. lista branych pod uwagę wyników matury w przypadku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, czy oceny ze studiów brane pod uwagę w przypadku studiów II stopnia), o wysokości opłat – rekrutacyjnej i za studia (jeśli studia są płatne), terminy oraz lista wymaganych dokumentów znajdują się w serwisie rekrutacyjnym IRK: irk.uj.edu.pl
Przeniesienie lub zmiana kierunku
Przeniesienie z innej uczelni, w tym także zagranicznej, lub zmiana kierunku studiów w ramach Uniwersytetu możliwe są, za zgodą dziekana: po ukończeniu pierwszego roku studiów i spełnieniu dodatkowych warunków określonych przez radę wydziału. W sprawie przeniesienia należy kontaktować się bezpośrednio z jednostką prowadzącą dane studia.
Zobacz również
- Oferty pracy dla studentów i studentek
- Oferty praktyk
- Doradztwo zawodowe
- Wsparcie mentoringowe
- Alumni UJ
Biuro Karier
Centrum Wsparcia Dydaktyki
biurokarier.uj.edu.pl
kariery@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Absolwenci i absolwentki
Ukończenie studiów z biofizyki molekularnej i komórkowej, daje absolwentom i absolwentkom obszerną wiedzę z wybranych działów biologii oraz fizyki oraz unikatowy zestaw kompetencji zawodowych, dzięki czemu po zakończeniu nauki mają oni dużą elastyczność w wyborze dalszej ścieżki kariery.
Niezależnie od miejsca pracy – czy jest to uczelnia wyższa, instytucja naukowo-badawcza, firma z sektora life science, przedsiębiorstwo produkujące aparaturę specjalistyczną, tworzące nowe technologie, czy agencja rządowa – rodzaj zajmowanego stanowiska zależy zwykle od uzyskanego tytułu zawodowego bądź stopnia naukowego.
Tytuł licencjata wiąże się zwykle ze stanowiskami technicznymi i wykonywaniem standardowych pomiarów i analiz. Bardziej samodzielna i kreatywna działalność wymaga posiadania tytułu magistra. Stopień doktora jest konieczny w przypadku wyboru kariery naukowej, zwiększa on też szanse na objęcie stanowisk kierowniczych oraz stanowisk menedżerskich wyższego szczebla w firmach prywatnych i agencjach rządowych.
Możliwości dalszej edukacji
- Szkoła Doktorska, np. Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
- Studia II stopnia
- Studia podyplomowe
Co mówią nasi absolwenci i absolwentki
Uniwersytet bliżej Was
- Centrum Edukacji Przyrodniczej
- Instytut Konfucjusza
- Biblioteka Jagiellońska
- Muzeum Anatomii Collegium Medicum
Centrum Promocji i Komunikacji UJ
Oferta dla szkół
W związku z obecną sytuacją pandemiczną część wydarzeń zarówno wydziałowych, jak i uniwersyteckich może być odwołana lub prowadzona w innej niż opisana poniżej formie – sprawdź aktualne informacje na stronie organizatora.
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oferuje następujące wydarzenia:
- „Spotkania w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią” – cykl jesiennych wykładów i miniwarsztatów dotyczących różnych zagadnień, którymi zajmują się naukowcy WBBiB
- „Na pograniczu biologii, chemii i fizyki" – wykłady dla Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk odbywające się zwykle na przełomie zimy i wiosny, poświęcone tematom, o których można usłyszeć w mediach i ważnych społecznie
- Majową imprezę poświęconą roślinom, organizowaną co dwa lata w ramach międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin”
- Akcję „Bio jest cool”, organizowaną co dwa lata w maju, w trakcie której pracownicy Wydziału starają się wyjaśnić, czym zajmuje się współczesna biochemia, biotechnologia i biofizyka.
Dodatkowe informacje o poszczególnych wydarzeniach oraz dane kontaktowe dla osób zainteresowanych uczestnictwem dostępne są na stronie Wydziału, w części Dla szkół.
Zapraszamy wszystkie szkoły na cykl spotkań "Uniwersytet Bliżej Was – wycieczki na Uniwersytet Jagielloński". Celem spotkań w ramach wycieczek jest zapoznanie uczniów z historią naszej Uczelni poprzez bogatą ofertą edukacyjną (wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne itd.). Aktualny program wydarzenia dostępny jest na stronie organizatora – Centrum Promocji i Komunikacji UJ.
Biblioteka Jagiellońska umożliwia zwiedzanie starej i nowej części budynku. Program wycieczki zawiera m. in. prezentacje informacji na temat historii Biblioteki i samego budynku oraz zwiedzanie Oddziału Magazynów. Na ofertę Collegium Maius składają się lekcje "Tropem nauki" i "Tropem historii i sztuki" oraz zajęcia online, które mają charakter interaktywny. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą edukacyjną: Ogrodu Botanicznego, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Instytutu Konfucjusza oraz Muzeum Anatomii CM UJ.
Kontakt
Studia prowadzone są na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, który ma swoją siedzibę na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z pytaniami dotyczącymi studiów możesz się zwrócić tu:
ul. Gronostajowa 7
30-387 Kraków
Telefon: (+48) 12 664 54 51, 664 60 00
Studia, które mogą cię również zainteresować
- Bioinformatyka (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii)
- Biochemia (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii)
- Biotechnologia molekularna (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii)
- Biofizyka (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej)
- Fizyka (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej)
- Biologia (Wydział Biologii)