Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Archeologia
Wydział Historyczny
Dostępne programy
studia I stopnia
forma: studia stacjonarne
język studiów: polski
profil studiów: ogólnoakademicki
czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
tytuł zawodowy: licencjat
dyscyplina: archeologia
studia II stopnia
forma: studia stacjonarne
język studiów: polski
profil studiów: ogólnoakademicki
czas trwania: 2 lata (4 semestry)
tytuł zawodowy: magister
dyscyplina: archeologia
Opis studiów
Skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy? – to pytania, na które odpowiedzi można szukać na całym świecie – na przykład w Izraelu, Jordanii, na Cyprze, w USA, Egipcie czy Gwatemali, ale naturalnie również w Polsce – to miejsca, w których archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzą swoje badania. O studiach zawsze mówi się, że są przygodą – studia archeologiczne mogą nią być nie tylko metaforycznie. To odkrywanie świata, naszego wspólnego dziedzictwa, a czasem także ocalanie go i przywracanie tego, co zapomniane. Na UJ prowadzimy pełen program studiów archeologicznych: od archeologii Polski przez archeologię Europy, śródziemnomorską, aż po Nowy Świat. Ten kierunek przygotowuje nie tylko do prowadzenia badań wykopaliskowych i opracowywania ich wyników, ale także do pracy w urzędach konserwatorskich, muzeach archeologicznych, jednostkach naukowych (w Polsce i poza jej granicami) oraz w innych sektorach gospodarki związanych z dziedzictwem kulturowym i archeologicznym, jak również w obszarach związanych z turystyką.
Studia na kierunku archeologia na Uniwersytecie Jagiellońskim mają tradycję sięgającą 1863 r. Uniwersytet Jagielloński był pierwszą uczelnią w Polsce, na której otwarto katedry archeologii Polski (1866) i archeologii klasycznej (1897). Obecnie jest jednym z niewielu uniwersytetów w Polsce oferujących pełny program obejmujący swoim zakresem archeologię Polski i Europy, świata śródziemnomorskiego i kontynentów amerykańskich.
Informacje o Wydziale
Wydział Historyczny posiada kategorię A nadaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i jest najlepszym wydziałem historycznym w Polsce wg. rankingu Fundacji "Perspektyw", dodatkowo kierunki studiów prowadzone na Wydziale od lat zajmują czołowe miejsca w tym rankingu. Wydział ten to odpowiednie miejsce dla pasjonatów starożytnych kultur, osób zainteresowanych badaniem sztuki, ochroną dóbr kultury oraz oczywiście studiowaniem historii. W ofercie studiów znajdują się takie kierunki, jak: archeologia, etnologia i antropologia kulturowa, historia, historia sztuki, judaistyka, muzykologia oraz ochrona dóbr kultury – kierunki studiów mają długą tradycję nauczania, mimo to zajęcia są prowadzone w innowacyjny sposób i odpowiadają na aktualne potrzeby studentów i pracodawców.
W skład Wydziału wchodzi 6 instytutów. Zajęcia na kierunku archeologia prowadzone są w Instytucie Archeologii, który mieści się w samym centrum Krakowa. Instytut posiada nowoczesny sprzęt komputerowy i pomiarowy, skanery laserowe, i sprzęt umożliwiający pracę nad zabytkami. Wspomniany sprzęt pozwala studentom na praktyczną naukę w zakresie nowoczesnych technologii i metod używanych w archeologii. Ważnym aspektem kształcenia archeologów jest praca z zabytkiem. Instytut Archeologii posiada dydaktyczne zbiory wykorzystywane w procesie kształcenia, dodatkowo współpracuje z Muzeum Archeologicznym w Krakowie oraz z Muzeum Narodowym w Krakowie, dzięki czemu studenci mają szeroki dostęp do zabytków.
Rankingi, wyróżnienia, akredytacje
- 1. miejsce w 2019 i 2020 roku oraz 3. miejsce w 2021 roku w Rankingu Kierunków Studiów "Perspektywy"
- Kategoria A dla Wydziału nadana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Przejdź do filmu
Program studiów
W programie studiów znajdziesz informacje o tym, na jakie przedmioty będziesz uczęszczać, studiując na tym kierunku. Program mówi o tym, jakie przedmioty są przewidziane w poszczególnych semestrach studiów, które są obowiązkowe, które należą do grupy przedmiotów do wyboru (tzw. przedmiotów fakultatywnych), które z nich kończą się egzaminem, a które nie. Każdy przedmiot ma w takim programie studiów swój sylabus, czyli opis, czego w ramach tego przedmiotu uczą się studenci i studentki.
Sprawy studenckie
- Nie tylko nauka!
- Akademiki
- Stypendia
- Kalendarz akademicki
- Programy wymiany
- Akademicki Związek Sportowy
- Samorząd Studentów UJ
- Bezpieczny student
- Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji
- Centrum Dostępności
Dział Spraw Studenckich
Centrum Wsparcia Dydaktyki
studiuje.uj.edu.pl
studenckie@uj.edu.pl
ul. Czapskich 4, 31-110 Kraków
Dział Spraw Stypendialnych
Centrum Wsparcia Dydaktyki
stypendia.uj.edu.pl
stypendia@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Życie studenckie
Studia to nie tylko nauka i uczestnictwo w wykładach lub ćwiczeniach, ale również okazja do rozwijania pasji i zainteresowań. Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa prężnie wiele kół naukowych i organizacji studenckich, zarówno tych wydziałowych, jak i ogólnouniwersyteckich, które umożliwią aktywne spędzanie wolnego czasu, poszerzenie wiedzy, rozwijanie talentów, udział w ciekawych, nieszablonowych projektach, wyjazdy badawcze i integracyjne, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz poznanie nowych ludzi poza salą wykładową. Przy Instytucie Archeologii działa Koło Naukowe Studentów Archeologii. Studenci, zazwyczaj w miesiącach wakacyjnych, odbywają zawodowe ćwiczenia terenowe, będące praktyczną nauką zawodu w czasie prowadzonych przez Instytut wykopalisk m. in. na terenie Polski, Ukrainy, Egiptu.
Wszystkie osoby zainteresowane międzynarodowym wymiarem studiowania, mogą korzystać z możliwości, jakie oferują m.in. program Erasmus+, Utrecht Network, udział w wymianie bilateralnej czy uniwersytet europejski Una Europa, mogą również wziąć udział w wymianie krajowej w ramach programu MOST.
Więcej niż studiowanie
Co mówią nasi studenci i studentki
Co mówią nasi wykładowcy i wykładowczynie
Wszystko o rekrutacji
- Statystyki i progi
- Rekrutacja: studia I stopnia i jednolite magisterskie
- Rekrutacja: studia II stopnia
- Rekrutacja dla cudzoziemców
- Internetowa Rekrutacja Kandydatów
Dział Rekrutacji na Studia
Centrum Wsparcia Dydaktyki
rekrutacja.uj.edu.pl
rekrutacja@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim jest prowadzona elektronicznie w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów: irk.uj.edu.pl. Za rekrutację na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim odpowiada Dział Rekrutacji na Studia. Jeśli masz pytania związane z rekrutacją, skontaktuj się z Działem bezpośrednio lub odwiedź strony: rekrutacja.uj.edu.pl i irk.uj.edu.pl.
Szczegółowe informacje o rekrutacji na ten kierunek studiów, w tym informacje o sposobie obliczania wyniku (np. lista branych pod uwagę wyników matury w przypadku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, czy oceny ze studiów brane pod uwagę w przypadku studiów II stopnia), o wysokości opłat – rekrutacyjnej i za studia (jeśli studia są płatne), terminy oraz lista wymaganych dokumentów znajdują się w serwisie rekrutacyjnym IRK: irk.uj.edu.pl
Przeniesienie lub zmiana kierunku
Przeniesienie z innej uczelni, w tym także zagranicznej, lub zmiana kierunku studiów w ramach Uniwersytetu możliwe są, za zgodą dziekana: po ukończeniu pierwszego roku studiów i spełnieniu dodatkowych warunków określonych przez radę wydziału. W sprawie przeniesienia należy kontaktować się bezpośrednio z jednostką prowadzącą dane studia.
Zobacz również
- Oferty pracy dla studentów i studentek
- Oferty praktyk
- Doradztwo zawodowe
- Wsparcie mentoringowe
- Alumni UJ
Biuro Karier
Centrum Wsparcia Dydaktyki
biurokarier.uj.edu.pl
kariery@uj.edu.pl
ul. Ingardena 6, 30-060 Kraków
Absolwenci i absolwentki
Studia na kierunku archeologia przygotowują studenta zarówno do udziału w naukowych, ratowniczych czy komercyjnych pracach terenowych na obszarach objętych inwestycjami czy zagrożeniem wojennym, jak i kształcą specjalistów do pracy w urzędach konserwatorskich, muzeach archeologicznych, ale również w turystyce i innych. Uzyskane kwalifikacje umożliwiają aktywny udział w pracach terenowych archeologicznych w zakresie eksploracji, sporządzania dokumentacji czy interpretacji wyników badań. Umożliwiają najlepszym absolwentom kontynuację studiów oraz podjęcie pracy w innych jednostkach uniwersyteckich i naukowych, również w samym Instytucie Archeologii UJ.
W kontekście pracy zawodowej absolwent przygotowany jest do pracy w takich instytucjach, jak muzea (na różnych stanowiskach), inne instytucje kultury, urzędy konserwatorskie czy jednostki badawcze. Może również udzielać się jako pracownik w tzw. „komercyjnej” archeologii, w tym kierować własną firmą archeologiczną, czy w sektorze turystycznym.
Wspomniana kariera nie ogranicza się przy tym do zawodu archeologa. Studia II stopnia na kierunku archeologia umożliwiają również podjęcie pracy w innych sektorach gospodarki związanych z dziedzictwem kulturowym-archeologicznym. Absolwent tych studiów posiada wiedzę, umiejętności praktyczne oraz kompetencje umożliwiające prowadzenie samodzielnych badań naukowych gabinetowych i terenowych o profilu archeologicznym, zarówno jako uczestnik, jak i kierownik takich badań. Jest w pełni kompetentny do zajmowania stanowisk kierowniczych w zespołach archeologicznych.
Możliwości dalszej edukacji
- Szkoła Doktorska, np. Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych
- Studia podyplomowe, np. studia podyplomowe Wydziału Historycznego
- Studia II stopnia
Uniwersytet bliżej Was
- Centrum Edukacji Przyrodniczej
- Instytut Konfucjusza
- Biblioteka Jagiellońska
- Muzeum Anatomii Collegium Medicum
Centrum Promocji i Komunikacji UJ
Oferta dla szkół
W związku z obecną sytuacją pandemiczną część wydarzeń zarówno wydziałowych, jak i uniwersyteckich może być odwołana lub prowadzona w innej niż opisana poniżej formie – sprawdź aktualne informacje na stronie organizatora.
Instytut Archeologii oferuje następujące wydarzenia:
- Program edukacyjny studentów, doktorantów i absolwentów Instytutu Archeologii "Archeologia bez tajemnic": Stowarzyszenie „Archeologia bez tajemnic” prowadzi działania na rzecz popularyzacji archeologii i ochrony dziedzictwa archeologicznego w Polsce i na świecie. Celem stowarzyszenia jest edukowanie dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach działalności prowadzone są wykłady i pogadanki na temat różnych epok archeologicznych oraz warsztaty, podczas których prezentowane są pochodzące z różnych epok zabytki, przy okazji ucząc podstaw prawnych dotyczących ochrony zabytków i dbania o dziedzictwo archeologiczne. Więcej szczegółów: bez-tajemnic.archeo.uj.edu.pl
- Obóz naukowy dla licealistów „Jura” współorganizowany przez Wydział Historyczny, Wydział Biologii i Wydział Geografii i Geologii UJ to wydarzenie, którego celem jest zaprezentowanie młodzieży szerokiego spektrum zagadnień związanych z budową geologiczną, krajobrazem, fauną i florą, a także prehistorią i historią Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wydarzenie tymczasowo zawieszone z powodu pandemii.
Zapraszamy wszystkie szkoły na cykl spotkań "Uniwersytet Bliżej Was – wycieczki na Uniwersytet Jagielloński". Celem spotkań w ramach wycieczek jest zapoznanie uczniów z historią naszej Uczelni poprzez bogatą ofertą edukacyjną (wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne itd.). Aktualny program wydarzenia dostępny jest na stronie organizatora – Centrum Promocji i Komunikacji UJ.
Biblioteka Jagiellońska umożliwia zwiedzanie starej i nowej części budynku. Program wycieczki zawiera m. in. prezentacje informacji na temat historii Biblioteki i samego budynku oraz zwiedzanie Oddziału Magazynów. Na ofertę Collegium Maius składają się lekcje "Tropem nauki" i "Tropem historii i sztuki" oraz zajęcia online, które mają charakter interaktywny. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą edukacyjną: Ogrodu Botanicznego, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Instytutu Konfucjusza oraz Muzeum Anatomii CM UJ.
Kontakt
Studia prowadzone są w Instytucie Archeologii, który wchodzi w skład Wydziału Historycznego. Instytut ma swoją siedzibę w samym centrum Krakowa. Z pytaniami dotyczącymi studiów możesz się zwrócić tu:
ul. Gołębia 11
31-007 Kraków
Telefon: (+48) 12 663 14 42, 663 12 79
archeo.uj.edu.pl
historyczny.uj.edu.pl